Info: +421 911 800 903

email: egea@egea.sk

Header

Bazénové centrum

Úprava vody v bazéne

Úprava vody je jednou z najdôležitejších faktorov pri výbere Vášho bazénu.

Aby bola voda v bazéne čistá a zdravotne neškodná, je potrebné myslieť nielen na jej mechanické čistenie, ale aj na dôslednú a pravidelnú chemickú úpravu. V prvom rade myslíte hlavne na svoje zdravie a Vašich detí, ktoré sa budu v bazéne kúpať. Pokiaľ máte ku akémukoľvek bazénu kvalitnú úpravu vody, ako napríklad soľná úprava vody, pH úprava vody, úprava tvrdej vody vločkovou úpravou, ale aj mechanické čistenie vody zabezpečené vysávačmi a filtráciou, predchádzate nielen častej výmene vody, nakoľko Vám ostane čistá, ale aj predlžujete životnosť bazéna ( napríklad pri fóliových bazénoch trvácnosť fólie niekoľko-násobne). Dbajte hlavne na svoje zdravie, kvalitu kúpania, ale predíďte aj zbytočným finančným výdavkom.ň spojených s výmenou vody vo Vašom bazéne alebo predčasnej rekonštrukcie bazénu. Pokiaľ nás oslovíte, radi Vám navrhneme úpravu vody pre Váš bazén.

Úprava vody prostredníctvom pH

Úprava bazénovej vody má svoje pravidlá. Na jej začiatku je vždy potrebné zmerať hodnotu pH, teda určiť, či je voda v bazéne zásaditá alebo kyslá, na čo slúžia kvapkové testery. Aby bola voda v bazéne neškodná a všetky používané prostriedky fungovali správne, musí sa hodnota pH pohybovať v rozpätí 7,0 až 7,4. Ak by bolo vyššie ako 7,4, môže spôsobiť vo vode mliečne zákaly, znížiť účinnosť chlórových prostriedkov, vyvolať známy chlórový zápach či podráždenie očí a pokožky. Pri hodnotách pod 7,0 môže zase dochádzať k zvýšenej korózii kovových častí bazénov, blednutiu materiálov, z ktorých je bazén vyhotovený, a rovnako aj k podráždeniu očí alebo pokožky. Na úpravu pH smerom nadol alebo nahor sa používajú špeciálne prípravky. Prostredníctvom našich dávkovačov pH sa o presné dávkovanie nestaráte, pri našej odbornej montáži sa nastavia sondy na konkrétnu hodnotu pH a dávkovanie je plne automatické.  

Úprava tvrdej vody prostredníctvom vločkovača 

Ďalšou dôležitou hodnotu, ktorú treba sledovať, je tvrdosť vody, teda súčet obsahu vápnika a horčíka vo vode, na čo slúžia príslušné kvapkové testery. Platí, že tvrdosť bazénovej vody nesmie byť vyššia ako 18 °N. Tvrdosť vody sa odporúča kontrolovať počas kúpacej sezóny minimálne raz mesačne, v prípade nadmerného výskytu minerálov interval skráťte až na raz týždenne. 

O tvrdosť vody v bazéne sa samozrejme v prípade automatického dávkovača nestaráte, je plne automatické po prvotnom odbornom nastavení aj v prípade výmeny vody v bazéne.

 

Mechanické čistenie bazénovej vody 

Filtrácia

Na odstránenie väčšiny mechanických nečistôt postačí kvalitná filtrácia. Dôležitá je jej jemnosť – pieskové filtrácie mávajú jemnosť 30 až 50, filtračné vaky dokonca 6 mikrónov (μm). Filtrácia musí mať v závislosti od objemu bazéna dostatočný výkon, pričom celý objem bazéna by mala každý deň prefiltrovať za 6 až 8 hodín, pri nadmernej záťaži a vysokých teplotách za 3 až 4 hodiny. Mala by mať aj dostatočnú výkonovú rezervu na predpokladané pripojenie vysávača či solárneho ohrevu.

Bazénové vysávače

Raz týždenne by sa malo dno a steny bazéna vyčistiť. Hoci možno použiť bazénové kefy či sieťky, výbornými pomocníkmi sú bazénové vysávače. Poloautomatické modely sa cez skimmer pripájajú k pieskovej filtrácii a po zapojení fungujú samostatne. Automatické vysávače prinášajú ešte väčší komfort. Nevyžadujú pripojenie na filtráciu a fungujú úplne samostatne aj v čase, keď nie ste doma. Postačí naprogramovať ich a vložiť vysávač do bazéna. Po jeho vyčistení sa sám vypne.